Zapalenie ucha u kotów ze szczególnym uwzględnieniem polipów

png

Infekcje ucha u kotów są zawsze irytujące, częste bolesne, czasem niebezpieczne.U kotów często możemy zaobserwować drapnie się po uszach, potrząsanie  głową, drapnie tylną łapą. Przyczyną takiego zachowanie najczęściej jest swędzenie, które może być bardzo dokuczliwe. Takich objawów nie powinniśmy bagatelizować, gdyż mogą prowadzić do przewlekłej infekcji ucha u kota.

Przyczyny zapalenia ucha:

  • Świerzbowce – to roztocza, które są drobną, ale bardzo uporczywą przyczyną zapalenia ucha. Świerzbowe to pasożyty wielkości około 0,4 milimetra, które bardzo szybko rozmnażają się. Jeśli pasożyty nie zostaną zdiagnozowane mogą doprowadzić do silnego stanu zapalnego kanału ucha .
  • Kłosy traw – koty które przebywają na świeżym powietrzu, wędrują, tarzają się w trawie – narażają się na ryzyko utknięcia w uszach fragmentów roślinnych, które mogą prowadzić do zapalenia ucha.
  • Krwiak ucha – silne drapanie, potrząsanie może doprowadzić do powstania krwiaka małżowiny usznej. To fluktuująca deformacja na powierzchni małżowiny usznej, powstała na skutek nagromadzenia się krwi w obrębie płytki chrząstki usznej.
  • Infekcja ucha spowodowana grzybicą i bakteriami – u kota występują małe przerzedzenia włosa na małżowinie usznej, które często pacjent rozdrapuje stwarzając dobre warunki dla bakterii – co często kończy się że ucho kota staje się gorące i opuchnięte.

Infekcja ucha środkowego i wewnętrznego

Ucho środkowe znajduje się między błoną bębenkową a mózgiem, więc stan zapalny w tym obszarze może mieć poważne konsekwencje. Zapalenie ucha środkowego u kotów może być efektem infekcji górnych dróg oddechowych wywołanych kocim katarem.Obecność ropnej wydzieliny w uchu środkowym i wewnętrznym powoduje przewlekły stan zapalny, przewlekły ból i często doprowadza do przebudowy blaszki kostnej. Stan zapalny może implikować pojawienie się polipa w uchu kota lub jego rozrost. Dla polipów wywodzących się z ucha środkowego wskazany zabieg osteotomii puszki bębenkowej.

Czasami infekcja ucha może powodować objawy ze strony oczu.Jeśli ucho środkowe jest zainfekowane, polip może uciskać na nerwy czaszkowe, co przekłada się na różnicę w wyglądzie oczu zwierzęcia. Jedna źrenica jest rozszerzona, druga mała i ma kształt szczeliny co powoduje, że całe oko wydaje się mniejsze.

Infekcja ucha może prowadzić do zaburzenia równowagi.Kot będzie się zataczał, kołysał, kręcił się w kółko, będzie miał problemy ze wstaniem. Czasami występuje drganie oczu – „oczopląs”. Dojść często zwierzęta wymiotują z powodów silnych zawrotów głowy. Jest to tak zwany „zespół przedsionkowy”. Nie należy zakładać, że opisane powyżej objawy są związane z zapaleniem ucha wewnętrznego czy polipem, bo przyczyną może być także niedoczynność tarczycy.

Należy pamiętać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli kot zaczyna drapać się po uszach warto spróbować zajrzeć do ucha pupila. Trzeba sprawdzić czy nie widać wydzieliny w uchu lub czy nie wyczuwa się nieprzyjemnego zapachu. Do czyszczenia należy używać specjalnego płynu do uszu i miękkich chusteczek.Nie używamy wacików. Istnieje ryzyko zranienia kota lub wepchnięcia wydzieliny głębiej.

Polipy u kota

Ważne aby jak najszybciej zostały zdiagnozowane.Występują głównie u młodych kotów. Nie są to złośliwe naroślą, ale nieleczone mogą być bardzo bolesne, stwarzać poważne problemy a nawet zagrażać życiu.Polipy mogą rozrastać się z trąbki słuchowej do gardła – wtedy mogą doprowadzić do uduszenia.Jeśli polipy rosną w zewnętrznym przewodzie słuchowym, niszczą błonę bębenkową w miarę wzrostu, wypychając ją przed siebie aż pęknie. Polipy które zniszczyły błonę bębenkową, często powodują silne zapalenie ucha, które nie ustępuje samoczynnie.

 

Pozostawione bez opieki polipy powodują:

  • zmianę głosu,
  • głośny oddech,
  • trudności w oddychaniu,
  • kichanie,
  • kaszel,
  • trudności w połykaniu ,
  • drżenie głowy.
  • dodatkowo obserwuje się przechylenie głowy aż do zaburzeń równowagi oraz oczopląsu.

Przyczyną chrapania kota mogą być polipy nosa.Kiedy kot pociąga nosem, ma katar lub właśnie chrapie, nie zawsze jest to zwykłe przeziębienie. Czasami polipy nosa są odpowiedzialne za blokowanie dróg oddechowych. Aby postawić diagnozę konieczna jest sedacja pacjenta, aby dokładnie zbadać gardło, nos, jamę ustną. Najczęściej konieczna jest  tomografia komputerowa – szybka, nieinwazyjna i bardzo precyzyjna diagnostyka obrazowa. W przypadku wykrycia polipa można je często usunąć po zdiagnozowaniu.